Jak se onemocnění COVID-19 přenáší?

Koronavirus se přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jedná se o tzv. kapénkovou infekci, která je přenášena vzduchem. Zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest. Inkubační doba je týden až čtrnáct dní. Po týdnu od nakažení se nemoc projeví horečkami, které neustupují. Mohou být provázené nepříjemnými pocity, bolestmi kloubů a svalů a brzy se objeví projevy kašle.

V Česku od 16.3. platí zákaz volného pohybu osob. Lidé mohou cestovat do zaměstnání, na nákup základních potravin, léků a dalších nezbytných potřeb, za rodinou nebo k lékaři. Lidé mohou také cestovat MHD, a to i zpět do místa bydliště. Povolené jsou například i vycházky do parku. Občané by se ale neměli sdružovat. Lidem nad 70 let vláda doporučila nevycházet z domovů pro seniory.

 

Jak chránit sebe i ostatní

 1. Pravidelné mytí rukou mýdlem a vodou.
 2. Maximální omezení pohybu mimo domov.
 3. Nošení roušky nebo ústenky všude na veřejnosti, její pravidelná dezinfekce.
 4. Vyhýbání se kontaktu s člověkem, který jeví příznaky onemocnění.
 5. Používání dezinfekčních prostředků.
 6. Při setkání udržovat 2m odstup.
 7. Kýchat nebo kašlat do předloktí.

 

Nedostatek ochranných pomůcek a vlna solidarity

I když se situace zlepšila, stále je v ČR nedostatek roušek a ústenek pro ochranu lidí. Spousta šikovných ruk se pustila do šití roušek, které zajistí částečnou dodávku pro lidi, kteří se potřebují pohybovat po ulici (což je většina, která není v karanténě). Pomoc s nákupem potravin pro seniory, venčení psů pro lidi v karanténě, hlídání dětí pro lékaře a sestry, šití roušek i psychologická pomoc – to vše lze najít na webech a v aplikacích, která kvůli epidemii koronaviru vznikají na internetu. Nabízíme přehledný rozcestník.

Roušky svépomocí

Pomoc dobrovolníků

 • Pomoc do domu - přehledná nabídka i poptávka pomoci v celé České republice
 • Chci pohlídat -  spojuje dobrovolníky připravené hlídat děti s pracovníky ve zdravotnictví, kteří je pohlídat potřeují. Autorem je spolek Agora – studentský spolek budoucích učitelů Univerzity Karlovy.
 • Facebookové skupiny Dobro v době korony – Brno a JmK a Dobro v době korony – Praha a SČ kraj spojují přes dva tisíce dobrovolníků a dobrovolnic  připravených pomoci s venčením, nákupy, právní pomocí, IT i telefonováním.
 • Skautská pomoc - propojuje skautské dobrovolníky po celé ČR s poptávkami, které příjmá Linka seniorů Elpidy 800 200 007. 
 • Sousedská pomoc - propojuje a koordinuje dobrovolníky v místě bydliště. Hledají kurýry, pečovatele, dispečery a švadleny na šití roušek. Web odkazuje i na podobnu službu PomahamePraze.cz.
 • Dobrovolníci MU – databáze Masarykovy univerzity, která shromažďuje kontakty na studenty a zaměstnance MU, kteří jsou ochotní pomáhat při zvládání epidemie. Základem databáze jsou poptávané dobrovolnické aktivity, ke kterým se budou moci zájemci přihlásit. Momentálně studenti pomáhají například v brněnské Fakultní nemocnici nebo s hlídáním dětí. Za první dva dny od spuštění se přihlásilo 600 osob.
 • Dobrovolníci z VŠCHT Praha - pomáhají a radí například s přípravou desinfekce.
 • Dobro - web, který spustil provozovatel portálů s pracovními nabídkami, propojuje dobrovolníky a osoby, které shání pomoc.
 • Pomůžeme si - chce spojujovat dobrovolníky s lidmi, kteří potřebují pomoc s aktivitami jako je nákup nebo venčení psa. Projekt měl v úterý přes 520 dobrovolníků přihlášených doborvolníků.
 • Společně proti koronaviru - nabízí šablonu osobní výzvy, kterou si každý dobrovolník může vytisknout a vyvěsit ji například v chodbě svého domu. Web chce také fungovat jako rozcestník pro snadnou a rychlou inspiraci, jak a kde pomáhat.
 • Seniore - aplikace chce propojovat starší lidi s těmi, kdo by jim rádi pomohli. Kvůli bezpečnosti vyžaduje při registraci foto občanského průkazu. 

 Jak smysluplně využít čas v karanténě

Tiskem proti epidemii

 • Ve facebookvé skupině 3D tiskem proti COVID-19 najdete desítky návodů, rad a praktických zkušeností, jak si na domácí 3D tiskárně vytisknout obličejový štít či respirátor.
 • Pokud máte jen běžnou 2D tiskárnu, ve Skladu dokumentů a letáků najdete k tisku připravené informační letáky. Jsou ve složce Zdravotnictví/Epidemie/COVID-19. Jméno i heslo: covid19.

Psychologická pomoc

 • Web Dělám co můžu nabízí po dobu trvání epidemiebezplatné psychologické konzultace pomocí videohovorů lékařům, policistům a sociální pracovníky i pro širokou veřejnost.
 • Terap.io nabízí možnost přihlásit se zdarma na třicetiminutové sezení s terapeutem. 
 • První psychická pomoc – aplikace pro iPhone
 • Aplikace pro panické stavy - aplikace pro Android

 Jestli nosit roušky i na procházkách v parku a jak se starat o roušku doma vyrobenou se můžete dozvědět více zde.

 

Více informací o koronaviru najdete na webu irozhlasu, kde se aktualizují informace podle aktuálního dění. Zde byly také čerpány informace, které jsem zvěřejnila s nadějí, že můžou pomoci všem, kteří pomoc potřebují.