Především ve městech může být rouška během nejrůznějších druhů epidemií velmi dobrým pomocníkem, který dokáže především ochránit ostatní před infekčním onemocněním. Její používání je na první pohled jednoduché, přesto je důležité dodržovat několik základních pravidel, které zaručí, že bude ochrana úst a nosu fungovat tak, jak má.

 

KDY POUŽÍVAT ÚSTNÍ ROUŠKU?

Rouška jednorázová nebo bavlněná, která dobře slouží i po opakovaném vyprání, je stále nutná při chození do zaměstnání, na nákupy, při procházení ve městě. Je důležité si uvědomit, že rouška chrání lidi okolo mě, nikoliv mě samotného, jak si mnozí mysleli. Látka i netkaná textílie je schopna zachytit kapénky při vydechování a tím přeruší pohyb i virům, které putují se vzduchem z plic. To platí i pro kašlání. Protože mnoho lidí nemá příznaky nemoci COVID-19, je důležité nosit roušku skoro neustále. Je to především preventivní opatření proti šíření nemoci, např.  i běžné chřipky.

Používání ústních roušek je efektivní hlavně v kombinaci s častým mytím rukou mýdlem nebo desinfekčními prostředky na bázi alkoholu. A také každodenní praní bavlněných roušek.

Existuje i speciální vybavení, které chrání před onemocněním hlavně uživatele. Jde o respirační masky třídy FFP3, které využívají zdravotníci v případě kontaktu s pacientem, který má vysoce nakažlivou nemoc. Pro běžné nošení ve městě ale příliš velký význam nemají.

 

JAK NASADIT, POUŽÍVAT, SUNDAT A ZLIKVIDOVAT ÚSTNÍ ROUŠKU?

Před nasazením roušky si vždy umyjte ruce horkou vodou a mýdlem nebo použijte cestovní balení desinfekce s obsahem alkoholu alespoň 60%. Dezinfekce se už neumývá, jen se nechá zaschnout. Roušku chytněte za okraje a nasazujte zezadu. Jednodušší je nasazování roušek s gumičkami než šňůrkami.

Ústní rouška má hlavně zakrývat nos a ústa, měla by obličej svírat ale ne nepříjemně. Rouška by neměla padat a člověk by neměl mít "stísněný pocit". 

Během nošení roušky byste se jí neměli dotýkat rukama v místech, kde se nachází ústní a nosní prostor. Zde se zachytí vydechované bakterie a viry a dotekem se dostanou na ruce. Odtud pak kamkoliv, kde se dotkneme. Pokud se tak stane, ruce si umyjte horkou vodou a mýdlem nebo použijte cestovní balení desinfekce s obsahem alkoholu alespoň 60%. Stejné pravidlo platí i při sundávání roušky. 

Vlhká jednorázová rouška patří do koše, protože ztrácí své filtrační schopnosti a tím i účinnost. Běžná jednorázová rouška provlhne při běžném používání za zhruba 2-3h. Kvalitnější roušky vydrží fungovat až 8h. Navíc jednorázové roušky už nenajdou žádné další použití, stávají se tak odpadem, který se musí dále zpracovávat. Bavlněnou roušku použijete i v době chřipek nebo třeba na běhání v mrazivých dnech.

A poslední pravidlo, na které je dobré myslet - nedotýkat se svého obličeje, protože sliznice (ústa, nos, oční spojivky) jsou vstupní bránou pro bacily. Myjte si ruce mýdlem nebo použijte dezinfekci kdykoliv můžete, souběžně pak ošetřete pokožku svých ruk ochranným krémem, který pomůže vysušeným rukám. Od pocitu unavených očí může dobře posloužit i oční výplach, který obsahuje oku podobný fyziologický roztok a případně vypláchne nečistoty, které se za celý den mohly v očích objevit. 

A nezapomeňte: MOJE ROUŠKA CHRÁNÍ TEBE, TVOJE ROUŠKA CHRÁNÍ MĚ.