Každé pracoviště má svá specifika a pracovní rizika, které lze v mnoha případech analyzovat dobrým zpracováním BOZP a dodržováním pracovních postupů. Přesto však úrazy nelze naprosto eliminovat. Proto je zaměstnavatel dle zákona č.262/2006 Sb., povinnen dostatečně vybavit pracoviště postřebným množstvím kvalitně vybavených lékárniček.

Přesný obsah a počet lékárniček se stanovuje na základě doporučení BOZP pracovníka a smluvního lékaře, kteří ho vyhodnotí na základě vypracovaných rizik, typu pracoviště a podle vykonávané práce. V případě, že na pracovišti nehrozí velké riziko úrazů, lze použít základní typ výbavy a k němu dokoupit potřebné zdravotnické pomůcky. Lékárničku je dále nutné pravidelně kontrolovat, prošlé léky obměňovat a doplňovat chybějící materiál.

Trocha statistiky

Celkový počet pracovních úrazů zaznamenaný Státním úřadem inspekce práce a Českým báňským úřadem v roce 2018 poklesl o 576 pracovních úrazů (44 365). Nejčastější příčiny vzniku úrazu jsou špatně nebo nedostatečně odhadnuté riziko, a to v téměř 80 procentech (35 521). Další významnou příčinou je také nedostatek osobních předpokladů k řádnému pracovnímu výkonu (4598). Z dlouhodobého hlediska jde o mírně klesající čísla, přesto je dobré vždy dbát na svou bezpečnost a mít po ruce kvalitně vybavnou lékárničku.

Jak "ušetřit" při nákupu firemní lékárničky

Mnohdy si zaměstnavatel myslí, že obsah prošlé autolékárničky je dostačující pro splnění povinnosti. A jak mnozí víme - kvalita i obsah těchto produktů je diskutabilní. Na druhou stranu chápeme snahu ušetřit a proto jsme hledali cestu mezi kvalitou a cenou. Nabízené výbavy jsou kompletované pro jednotlivá pracoviště dle doporučení pracovníků BOZP (vyhodocená rizika a počet zaměstnanců) a pracovníků ze zdravotnictví (kvalita produktů), kteří své zkušenosti z praxe proměnili v cenné rady a doporučení. Není tedy třeba kupovat nekvalitní levné výbavy, protože ve finále zaplatíte mnohem více a to na zdraví člověka, kterého nebude schopni ošetřit.

Obal

Nejlépe hodnocený obal je přenosný kufřík s držákem, který je možné pověsit na viditelné místo a v případě úrazu ho přenést. Dalším oblíbeným obalem je plechová lékárnička, kterou máme ve třech velikostech (S, M, L). Pokud nechcete z estetických důvodů lékárničku věšet na zeď, postačí mít kufřík uložen ve skříni, vždy však pamatujte na označení místa zdravotnickým křížkem. Důležitá vlastnost lékárničky je pak přehlednost, čistota a možnost uzavření. Další možností jsou závěsné plechové lékárničky, které jsou zamykatelné, ale neumožní přenést zdravotnický materiál na místo úrazu.

Léčiva

Léčiva nelze v rámci výbav prodávat (dle pravidel SÚKL), proto nabízíme alespoň seznam doporučených léčiv, která si můžete zakoupit v jakékoliv lékárně nebo medipointu. Pokud máte jiný oblíbený lék se stejnou účinnou látkou, můžete ho bez problémů použít. U léčiv dejte pozor vždy na alergii, na kterou se aktivně dotyčného ptejte a na dobu expirace. U všech léčiv vždy čtěte pozorně příbalový leták. 

Je dobré, aby vám zaměstnanec řekl o tom, že u sebe nosí léky, které mu můžete pomoct aplikovat v situaci, kdy je bude potřebovat.

Kvalita materiálu

Je potřeba myslet na to, že tady neušetříte. Kvalita je kvalita a v případě, že budete potřebovat ošetřit nějakou ránu, velmi oceníte, když v této stresové situaci nebudete muset řešit to, že nůžky nestříhají, náplast nelepí a obvaz se vám pro jistotu potrhal. Doporučujeme tedy nakupovat obsah ve specializovaných prodejnách nebo lékárně a určitě nekupujte hotové lékárničky s pochybnou kvalitou bez českých popisků.

Co by v lékárničce nemělo chybět

Sterilní čtverce – materiál, který je základem každého obvazu, dá se přichytit cívkovou náplastí nebo obvazem. Čtverec je tím prvním, po čem saháme, pokud se objeví jakákoliv větší rána.

Obvazy – pokud už použijeme čtverec, budeme ho pravděpodobně potřebovat něčím přichytit, to lze rychle udělat náplastí nebo pohodlněji a trvanlivěji obvazem. Dále jej využijeme při zástavě masivního krvácení. 6ks obvazu se může zdát hodně, ale při poranění více osob naráz se vám mohou hodit.

Šátek – využijeme pro fixaci horní končetiny například při zlomeninách.

Náplasti – hodí se klasické polštářkové, cívka nebo celoplošné. Dbejte na kvalitu lepidla, aby nezanechávalo stopy a hlavně, aby plnilo svou povinnost a to udržení náplasti na místě.

Nástroje – úhlové nůžky (na obvazy), manikúrní nůžky pro jemnou práci, pinzeta.

Rukavice – neodmyslitelná součást každé lékárničky. Obecně bychom měli s každým pacientem pracovat jako s potenciálně nakaženým! Je dobré mít více než jeden pár rukavic o různých velikostech.

Izotermická folie – prostředek k zajištění tepelného komfortu. Věcička tak důležitá, že jsme jí před časem věnovali i samostatný mýtus včetně odborného článku.

Roušky – klasická ústenka (může se hodit při práci s infekčním pacientem, či prosté ochraně dýchacích cest z nejrůznějších důvodů); PVC roušku ani KPR roušku (pro dýchání z úst do úst při resuscitaci) již do základní výbavy nedoporučujeme, jelikož většinou u KPR nedýcháme.

Zaškrcovadlo – někdo o něm říká, že je prehistorické, ale v zástavě masivního krvácení má stále své místo.

Vybavení není všechno!

Náplň lékárničky je velmi důležitá, ale umíte všechny věci použít, aniž byste museli přemýšlet nad tím, kam to vlastně patří? Nejlepší je přijít na některý z našich zážitkových kurzů první pomoci, kde vás spolehlivě naučíme s veškerým materiálem pracovat.