Dovolená s dětmi je pro někoho povinnost, pro jiné velké dobrodružství, pro někoho výzva. Záleží na prostředí, věku dětí, aktivitě rodiny a zejména dětí. Je důležité promyslet nejen termín a vhodnou destinaci, ale také obsah lékárničky. Horečka, rýma, kašel, zánět očí, uší, průjem - to jsou nejčastější nepříjemnosti, které u dětí nastupují zpravidla velmi rychle a mohou znepříjemnit prázdniny celé rodině. Na co tedy rozhodně nezapomenout?  

Optimální lékárnička je pro každého trochu jiná, rozhodně bychom neměli nic podcenit, na druhou stranu nechceme jet s kufrem plným léků a obvazů. Důležité je nezapomenout léky, které dítě/rodič pravidelně užívá. Vhodné je třeba lékárničky rozdělit na dětskou a dospěláckou, můžeme tak dětem dát pocit zodpovědnosti za svá zranění a nebezpečné léky mít schované jinde.

Navíc záleží také na typu aktivity, které se budeme o prázdninách s dětmi věnovat. Na kole si dáváme pozor na jiné potíže než při rybaření, při plavbě na lodi anebo během příjemného lenošení v hotelu, ve kterém máme pobyt all inclusive. Ale pozor, i při této zdánlivě bezpečné relaxaci mohou nastat komplikace vyvolané stresem z cesty, nového prostředí nebo odlišné stravy. Obecně lze říci, že v první chvíli pomůže, když dítěti ulevíme od horečky, ucpaného nosu, kašle nebo vyčistíme odřeninu. 

Doporučené volně prodejné léky můžete zakoupit dle seznamu níže a měl by to být kvalitní základ pro první příznaky nemoci i probíhající nevolnosti (doporučuje zkušený pediatr Programu H Plus MUDr. Petr Žáček, MBA)

  • Léky proti horečce, které obvykle také tiší bolest a působí protizánětlivě (např. Paralen, Panadol, Brufen, Nurofen, Ibalgin) v podobě čípků nebo sirupu, nejlépe obojí.
  • Kapky nebo sirup proti kašli (např. Ditustat, Stoptussin, Fenorin, Bromhexin, Robitussin, Ambrobene, Halixol, Mucosolvan, Sinecod, Stodal).
  • Kapky nebo sprej proti rýmě (např. Sterimare, Mar+, Nasivin, Olynth, Otrivin, Sinupret, Libenar).
  • Kapky do očí, které aplikujme při jejich zarudnutí (např. Ophtalmo-Septonex, Visine) a přípravek na vypláchnutí očí (např. Ophtal).
  • Krém nebo mast na opruzeniny (Bepanthen, Purelan).
  • Tekutý pudr nebo gel (např. Fenistil, Psilo-Balsam) na hmyzí štípance. Na spáleninu (a to nejen sluncem, ale i na běžnou spáleninu třeba od táboráku) Panthenol ať již ve formě spreje nebo krému.
  • Základem protiprůjmové léčby u dětí jsou dietní opatření, přesto je vhodné s sebou mít pro takové příležitosti i léky pomáhající zmírnit průjem (např. Smecta, Hylak, Nutrolin B sirup, Probian).
  • Několik tablet živočišného uhlí pomůže jako první pomoc při většině otrav.
  • Dobré je nezapomenout vhodnou mast na promaštění kůže (např. Lipobase, Indulona).
  • Pro základní ošetření drobných oděrek, škrábanců a podvrknutých končetin by součástí lékárničky měla být pinzeta, nůžky, spínací špendlík, náplasti různých velikostí, sterilní čtverce, obvazy, obinadlo, gumové škrtidlo, roztok k dezinfekci kůže. A samozřejmě obligátní teploměr!

Pokud byste nechtěli složitě hledat a zkoumat, co by v lékárničce mělo být, nabízíme hotovou lékárničku pro rodiny s dětmi, která je vybavena vším, co Vám pomůže od zranění menšího i většího rozsahu, uvnitř také najdete seznam doporučených lečiv, který si pak vezmete s sebou do lékárny a lékárničku si tak můžete dovybavit dle svých požadavků.

A dále také pár rad na co nezapomenout než zaklapnete víko od kufru:

Při balení lékárničky vždy zkontrolujte dobu použitelnosti léků.

Nezapomeňte vzít s sebou i informace pro použití (tedy návod). Vyplatí se vzít ho i u léků, které používáte pravidelně či jejich užívání znáte, protože v případě, že budete muset navštívit na dovolené lékaře, tak uvidí jejich složení.

Z důvodu přehlednosti i skladnosti je výborným tipem dát vždy jeden lék s návodem do uzavíratelného sáčku (fólie).

Jedou-li s vámi na dovolenou i děti, zkontrolujte si, že máte s sebou léky, které jsou vhodné pro jejich věk (popřípadě váhu). Nezapomeňte si vždy před cestou do zahraničí sjednat pojištění nebo si alespoň ověřit, zda je v konkrétní zemi akceptováno naše pojištění zákonné. Neopomeňte také přibalit kartičku zdavotní pojišťovny všech členů rodiny. 

Pokud víme, že se nám budou na cestě hůře dodržovat hygienické zásady, poohlédneme se v lékárně po desinfekci na ruce nebo po desinfekčním mýdlu. Pro rychlé očištění třeba toaletního prkénka nebo rukou po použití WC poslouží dobře i balení vlhčených ubrousků.

Zvažte i přibalení repelentního přípravku. Štípance od komárů a jiného bodavého hmyzu nejsou nic příjemného.

Na cesty v letním období ( ale pozor, při jasném počasí opaluje i pobyt na sněhu ) nezapomene přibalit dětem kvalitní opalovací přípravek vhodný na citlivou dětskou pokožku. Určitě by měl poskytovat ochranu proti UVA i UVB záření a měl by být voděodolný. Doporučován je ochranný faktor (SPF) 30 a vyšší.

 

A na závěr snad jen popřát všem cestovatelům a rodinám, aby si dovolenou užili a zaslouženě si odpočinuli v rámci možností :) a hlavně bez úrazu a s šťastným návratem domů.