Od 1. 10. 2018 začaly platit změny v povinné výbavě pro motorová vozidla, v autě nyní musíte mít jen autolékárničku, reflexní vestu a trojúhelník. Ostatní věci jsou doporučené, ale v případě nehody či problémů jistě velmi praktické. Neriskujte tedy pokuty ani nepříjemnosti na cestách a připravte se před delší cestou na případné policejní kontroly.

Co tedy patří do povinné výbavy auta?

Povinná výbava od 1.10. 2018 (podle nové vyhlášky 206/2018 Sb.):

 • autolékárnička (Byla zrušena doba expirace, pokud je obal neporušen. V případě použití a otevření je nutné hlídat dobu expirace u jednotlivých pomůcek, dále i předepsaný seznam, který je nyní velmi stručný. O to víc by se mělo dbát na kvalitu pomůcek, viz. Chytrá autolékárnička.)

 • reflexní vesta (VŽDY MYSLETE NA SVOU BEZPEČNOST NEŽ VYSTOUPÍTE Z AUTA NA VOZOVKU! Vestu je proto vhodné mít „po ruce“ nejen u řidiče, ale i pro případné spolujezdce, navíc v některých zemích EU je to povinné. Doporučujeme vestu s podelnými i vertikálními pruhy pro ještě vyšší bezpečnost).

 • výstražný trojúhelník (slouží především pro upozornění ostatních řidičů, že se něco děje před nimi. Je proto důležité umístit trojúhelník v dostatečné vzdálenosti za odstavené vozidlo - mimo obec 50 metrů, v obci může být vzdálenost i kratší. Na dálnici by to mělo být minimálně 100 metrů).

V případě autonehody není důležité mít vše po ruce a v dostatečné kvalitě, ale hlavně vědět, co dělat. Zažili jste někdy situaci, ve které jste museli řešit krvácející rány, člověka v bezvědomí, zlomeninu, víte, kam volat? Každý zodpovědný člověk se vzdělává v oblasti poskytování první pomoci, aby mohl v případě úrazu či nehody zachránit i lidský život. A čím je kurz zaměřen více na modelové situace, tím lépe si člověk úkony zapamatuje. 

Co už v povinné výbavě nemusíte mít?

 • Náhradní žárovky
 • Náhradní pojistky

Praxe ukázala, že většina řidičů si s výměnou svépomocí nebyla schopna poradit.

 • *Zvedák
 • *Klíč na kola
 • *Náhradní kolo

*Zvedák, klíč na kola a náhradní kolo nemusí v autě být pouze v následujících případech: 

 • Vozidlo je vybaveno koly umožňujícími nouzové dojetí po defektu,
 • vozidlo je vybaveno sadou pro bezdemontážní nouzovou opravu defektu (opravná sada),
 • provozovatel auta má zajištěnou asistenční službu, která provede výměnu poškozené pneumatiky na území České republiky (nonstop, 24/7).

 

Doporučení nad rámec povinné výbavy

K dalšímu nepovinnému vybavení do auta určitě patří tažné lano, startovací kabely, stínící fólie, hasicí přístroj, organizéry pro přehledné uložení věcí, svítilna/čelovka, kladívko pro rozbití skla při autonehodě a rozříznutí bezpečnostního pásu, držák na mobil, digitální měřič tlaku v pneumatikách, pracovní rukavice, atd. V zimě pak dobrou škrabku a smetáček, deku a lopatku. Řadu z těchto věcí lze použít nejen v autě, ale také např. na výletě nebo dovolené.

Nezapomínejte ani na formulář pro záznam dopravní nehody, který Vám pomůže v této stresové situaci zvládnout vše potřebné.