...Člověk občas zapomíná v návalu nákupní horečky, že není v obchodě sám a že nyní platí zvýšená hygienická opatření. Stalo se mi, že jsem potřebovala použít toaletu a zamířila jsem přes celou prodejnu plnou orouškovaných lidí, abych se dozvěděla o dočasném uzavření těchto prostor. To chápu, i když v té chvíli se mi to vůbec nehodilo. Po cestě k pokladnám jsem se zakoukala na nanuky a už jsem si to s jedním šinula k pokladně. Vidím odstavený vozík asi 2m od pokladen bez majitele, tak jsem se drze přesunula k pojízdnému pásu. Pár přede mnou měl už vyloženo, ale bez oddělovače nákupu. Tak jsem se  pro něho nahla a spokojeně ho položila na pás. Najednou jsem zaslechla, jak si pán stěžuje: „Ta se na nás ale lepí!“ Koukala jsem na něho jak tele na nové vrata, co tím myslel. A pak mi to došlo.. Rozestupy 2 m. Aha. Neuvědomila jsem si, jak jsem blízko a jak to někomu může vadit. Značky jsem nikde neviděla, abych si připomněla opatření a takhle to dopadlo. Hluboce jsem se zastyděla a byla jsem ráda, že jsem mu hned nějak „vtipně“ neodpověděla. Říkala jsem si, že pokud by byly značky třeba na podlaze, člověk si toho všimne. Ale já nevidím ani jogurt v ledničce, kde je sám, těžko říct, jestli by to pomohlo. Mně možná ne, ale jiným lidem třeba ano.

 

Nové bezpečnostní značky

Pro připomenutí bezpečného chování můžou posloužit značky, které se nalepí na vstupní dveře nebo se instalují na zem. Toto podlahové značení je ošetřeno speciální ochrannou vrstvou, která je odolná proti otěru. Do větších obchodů je tedy vhodnější instalovat značky na zem, člověk je tak snadno nepřehlédne a na sportoviště, do škol, úřadů a menších firem dostačuje značení na vstupní dveře. Můžete si vybrat samolepku pro nalepení zvenku nebo inverzní verzi, která se lepí zevnitř na sklo. Tato verze je lepší v tom, že je trvanlivější.

   

Vhodné je doplnění podlahovými páskami pro lepší navigaci a dodržování odstupů nebo pásky zabraňující vstup (červenobílá ohraničovací páska nepovolaným vstup zakázán, atp.). Možností je mnoho, jak lidem připomínat bezpečné chování, je tedy na majiteli budovy, zda chce mít dveře polepené papíry s texty, které lidé ani nepřečtou nebo jasnou a srozumitelnou informaci v podobě symbolu a textu.

Kdo značky využije?

  • obchody, supermarkety, hypermarkety, obchodní centra apod.
  • státní úřady
  • pobočky České pošty
  • bankovní domy
  • autobusové, vlakové a letištní terminály
  • sportoviště
  • školy a školy
  • dopravní
  • firmy a další

Nezapomínejme také na dostatečnou dezinfekci rukochranné rukaviceroušky a respirátory. Vše, čeho se jednou zase rádi zbavíme a vrátíme se do obvyklých vzorců chování. Doufáme, že tato doba nastane už brzy a proto přejeme všem pevné zdraví a hromadu ohleduplnosti a trpělivosti. Spolu to zvládneme s úsměvem.